Wykaz usług stomatologicznych

STOMATOLOGIA ZACHOWAWCZA

Stomatologia zachowawcza jest najistotniejszym elementem terapii dentystycznej. Zajmuje się leczeniem ubytków próchnicowych oraz metodami zachowania zębów w ich naturalnym kształcie i kolorze. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, wypełnienie zęba może być wykonane w bardzo estetyczny sposób, przywracając zębom piękny wygląd. Stosujemy najwyższej klasy wypełnienia, które zapewniają wysoką estetykę i trwałość. Dużym problemem dla Pacjentów są również ubytki klinowe, przydziąsłowe, oraz odsłaniające szyjki zębów. Powodują one zwiększoną nadwrażliwość zębów zwłaszcza na zimne powietrze i słodko - kwaśne pokarmy. Pomagamy takim Pacjentom poprzez wypełnianie dużych ubytków oraz lakierowanie niewielkich.

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA

Kosmetyczna zmiana koloru, kształtu zęba

Jeśli nie jesteście Państwo zadowoleni z koloru swojego zęba - jest ciemniejszy od pozostałych zębów, z jego kształtu – ząb jest za krótki, za długi, skrzywiony, lub jeśli chcielibyście zlikwidować nieestetyczne przerwy miedzy zębami i poprawić estetykę swojego uśmiechu, to ten zabieg jest propozycją dla Was!

Kosmetyczna zmiana koloru, kształtu zęba jest to odbudowa lub uzupełnienie brakujących tkanek zęba w sposób maksymalnie zbliżony do naturalnego wyglądu, zarówno pod względem kształtu anatomicznego, jak i przywrócenia naturalnej kolorystyki. Są to tzw. LICÓWKI. Wykonując licówki opracowuje się ząb bardzo oszczędnie, usuwając tylko niewielka ilość powierzchni licowej zęba, podczas gdy robiąc koronę zęba opracowuje się cały ząb w stopniu zaawansowanym. Wykonujemy LICÓWKI z materiałów kompozytowych światłoutwardzalnych.

PROTETYKA

Wczesne odtworzenie brakującego zęba zapobiega powikłaniom!

W  związku z tym proponujemy Państwu ofertę uzupełnień protetycznych:

Protezy

Protezy elastyczne – wykonane są z tworzywa elastycznego, bez elementów metalowych. Są estetyczne i bardziej wytrzymałe niż protezy akrylowe. Pod wpływem ciepła uelastyczniają się w buzi pacjenta, co daje pacjentowi lepszy komfort noszenia protez.

Protezy akronowe - kosmetyczne, lekko elastyczne.

Protezy szkieletowe - ruchome uzupełnienie protetyczne których delikatna i lekka konstrukcja metalowa zapewnia nieporównywalny komfort w stosunku do grubej plastikowej płyty typowych protez osiadających. Wskazane przy częściowych brakach uzębienia.

Protezy akrylowe osiadające - wykonywane przy rozległym lub całkowitym braku uzębienia. Odbudowują utracone czynności żucia, poprawiają wymowę, oraz przywracają wygląd estetyczny.

Korony

Korony porcelanowe - pozwalają na odbudowę rozlegle zniszczonych lub złamanych zębów. Kolor i przezierność porcelany są dobierane indywidualnie, aby korona nie odróżniała się od reszty zębów.

Korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej, kosmetyczne, eleganckie.

Mosty

Mosty z włókna szklanego - są bardzo dobrym rozwiązaniem, gdy brakuje jednego zęba. Odtwarza brak pojedynczego zęba i oszczędza zęby sąsiadujące przed szlifowaniem. Nie wymaga mocnego szlifowania zębów obok, tak jak to jest w przypadku mostów porcelanowych. Estetyczne i trwale, godne polecenia.

Utrata zęba niesie za sobą poważne konsekwencje!
  • przechylanie/wysuwanie zębów w kierunku luki (w wyniku utraty kontaktu z zębem sąsiednim/przeciwstawnym), czyli tzw. Objaw Godona,
  • zmiany w zgryzie,
  • przeciążenie strony przeciwległej i związane z tym dysfunkcje stawu skroniowo – żuchwowego,
  • zanik kości w miejscu usuniętego zęba.

PROFILAKTYKA - HIGIENA

W trakcie każdej wizyty lekarz oceni stan zębów i dziąseł, rezultaty pielęgnacji przez pacjenta jamy ustnej i wyniki leczenia. Udzieli instruktażu prawidłowego czyszczenia zębów, poleci najlepsze pasty do mycia zębów, pomoże w zlikwidowani złych nawyków, a także przeprowadzi odpowiednie niezbędne zabiegi, takie jak:

Usunięcie kamienia nazębnego - skaling

Jest to zabieg usunięcia kamienia nazębnego przy pomocy specjalnego urządzenia skalera ultradźwiękowego, lub ręcznymi narzędziami (zapobiega paradontozie i przywraca czystość zębom).

Polerowanie - polishing

Nadający gładkość, połysk zębów i uczucie świeżości.

Piaskowanie - air flow

Polega na usunięciu przy pomocy zapachowego proszku z powierzchni zębów, ciemnych osadów i przebarwień z kawy, herbaty lub papierosów.

Lakierowanie preparatem fluorowym

Zabieg zapobiegający próchnicy zębów mlecznych i stałych oraz nadwrażliwości zębów. Fluor zawarty w lakierze oddziałuje na obecne w szkliwie związki wapnia. Pod wpływem fluoru związki wapnia słabiej rozpuszczają się w kwasach, których w jamie ustnej jest mnóstwo szczególnie po jedzeniu. Szkliwo zębów staje się odporne na kwasy i na bakterie próchnicotwórcze. Związki fluoru hamują wzrost bakterii.

Zabieg lakierowania zalecany u dzieci raz na kwartał, a u dorosłych 2 razy w roku.

Lakowanie

Lak szczelinowy to zabezpieczanie przed próchnicą wszelkiego rodzaju bruzd, szczelin i otworów znajdujących się na powierzchniach zębów stałych i mlecznych oraz zabezpieczanie przed próchnicą niewielkich bruzd i szczelin znajdujących się w otoczeniu opracowanych ubytków.


RENTGENODIAGNOSTYKA

Zdjęcie Pantomograficzne pokazujące stan wszystkich zębów na jednym dużym zdjęciu.

Zdjęcie rentgenowskie punktowe zęba z radiowizjografią, która umożliwia wykonanie zdjęcia cyfrowego ze zmniejszoną dawką promieniowania w porównaniu do zdjęć na kliszy.

Metoda ta umożliwia poznanie stanu uzębienia w powiększeniu i daje lepsze możliwości diagnostyczne a zatem skuteczne szanse na wyleczenie.

Krwawienie z dziąseł, ich zaczerwienienie, obrzęk i bolesność
ALARM !!!

świadczą o stanie zapalnym. Periodontologia zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Nieleczone zapalenie dziąseł najczęściej przechodzi w zapalenie przyzębia (parodontoza). Dochodzi wówczas do zaniku kości wyrostka zębodołowego, odsłonięcia szyjek zębowych, przemieszczania się zębów, rozchwiania, a nawet do ich utraty. Zmiany zachodzące w parodontozie są nieodwracalne. Dlatego tak ważne jest, by jak najszybciej zacząć leczenie i zahamować toczący się proces chorobowy. Najczęstszą przyczyną takiego stanu są złogi, naloty  na zębach oraz kamień nazębny.
Jak temu zaradzic?
   Oto nasza propozycja:
Regularne wizyty kontrolne co 3 - 6 miesięcy.

BRUKSIZM - ZGRZYTANIE ZĘBAMI

Bruksizm (zgrzytanie zębami) to nadmierna, mimowolna aktywność mięśni żwaczy prowadząca do mocnego zaciskania zębów i tarcia nimi o siebie. Najczęściej występuje w czasie snu (sleep bruxism) i powoduje  jego zaburzenia. Podobne zjawisko, być może odrębne od bruksizmu nocnego, może jednak występować także w dzień.

Napięcie mięśni żwaczy w czasie epizodu bruksizmu jest niezwykle silne. Tarcie i zgrzytanie zębami w czasie epizodów bruksizmu może prowadzić do starcia powierzchni żujących i siecznych zębów, uszkodzeń uzupełnień protetycznych a nawet złamań zębów. Bruksizm jest dysfunkcją aparatu stomatologicznego, a jednocześnie zaburzeniem snu. Być może powinien być widziany jeszcze szerzej. W literaturze dotyczącej bruksizmu pojawiają się dane, że niektóre osoby z tym schorzeniem miewają zaburzenia snu podobne do osób z depresją, gorzej funkcjonują w ciągu dnia, są męczliwe, odczuwają różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Są podstawy przypuszczać, że w etiologii tej choroby odgrywa rolę trudna sytuacja życiowa, ale także osobnicza nadwrażliwość na stres.

Leczenie stomatologiczne bruksizmu polega na usuwaniu nieprawidłowości zgryzu oraz stosowaniu szyn i płyt ograniczających ruchy żuchwy, chroniących uzębienie. W następnym etapie naprawia się ubytki spowodowane bruksizmem. Zaleca się także farmakoterapię, choć jej zasady nie są ściśle ustalone, a wiele leków okazało się nieskutecznych. U części chorych przydatne okazały się leki z grupy leków zmniejszających napięcie mięśni (miorelaksujących).

U nas możecie Państwo otrzymać szynę relaksacyjną MICHIGAN stosowaną do leczenia dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Z wieloletniego doświadczenia wiemy, że używanie takiej szyny przez jeden miesiąc, już daje konkretne rezultaty.

Szynę relaksacyjną MICHIGAN stosujemy do leczenia parafunkcji narządu żucia, takich jak:

  • zgrzytanie zębami
  • zaciskanie zębów, policzków
  • napinanie policzków, języka

Również bóle napięciowe głowy, szyi, karku ulegają zmniejszeniu lub eliminacji po stosowaniu szyny relaksacyjnej. Stosując szynę na noc lepiej śpimy, budzimy się bardziej wypoczęci i wyspani.

Lepiej jest zapobiegać niż leczyć!!!
Regularne przeglądy, zabiegi czyszczenia kamienia i lakierowania zębów zapewnią Państwu Piękny Uśmiech na długie lata!